Te miejsca zostały opuszczone dawno temu. Zobacz, jak wyglądają dzisiaj

Jesteśmy przyzwyczajeni do odwiedzania miejsc dobrze utrzymanych i o wysokim standardzie. Zazwyczaj podróżujemy w miejsca zadbane, które dzięki regularnej konserwacji wyglądają naprawdę atrakcyjnie. Ale co dzieje się z miejscami, o których świat gdzieś po drodze zapomniał?

jetlaggin

Ten artykuł przedstawia niektóre z najbardziej niesamowitych, opuszczonych miejsc na świecie. Czasami lekkie zaniedbanie może dodać wiele piękna naszej planecie. Czy chciałbyś odwiedzić te miejsca? Przekonaj się…

Hirta – Szkocja

Na tym imponującym kawałku ziemi w latach 30. XX wieku znajdowała się cała wioska. Niestety, pogoda w północnej szkocji nie sprzyjała mieszkańcom, dlatego przenieśli się oni w cieplejsze miejsce.

jetlaggin

Pewnego dnia mieszkańcy po prostu opuścili swoją osadę, pozostawiając całkowicie opuszczoną wioskę. Ich kamienne domy wciąż stoją tak jak stały, nic nie niezmienione nawet po 80 latach. Wiele z nich nadaje się do naprawy, więc kto wie, co czeka wyspę Hirta w przyszłości.

Dome Homes – Floryda, USA

Te charakterystyczne domy z kopułą zostały zbudowane u wybrzeży wyspy Marco w 1980 roku. Pierwotny plan zakładał, że będą to posiadłości wakacyjne, jednak konstrukcje dotknięte zostały przez huragan i ostatecznie uległy częściowemu rozpadowi. Służby nabrzeżne ustaliły, że ich naprawa będzie zbyt droga, pozostawiając rozpadające się domy na łaskę oceanu.

imgur.com

Dziś prawie niemożliwe jest znalezienie chociaż jednego z tych kopułowych domów, który nie zostałby porzucony i skazany na powolny rozpad w oceanie. Chciałbyś, aby te domy nadal funkcjonowały? My uważamy, że byłoby to niesamowite!

Willa – Jezioro Como, Włochy

Najdziwniejszą rzeczą dotyczącą tej willi nad jeziorem Como jest to, że powód jej istnienia jest owiany całkowitą tajemnicą. Miejscowi mówią, że willa została zbudowana około 1800 roku, ale nie istnieją żadne zapisy, które by na to wskazywały.

jetlaggin

Plotki mówią, że dom został porzucony po makabrycznym morderstwie lub samobójstwie – ale na ile wierzyć można plotkom? Willa została pozostawiona sama sobie, a odwiedzającym zaleca się trzymanie się od niej z daleka. Na nasze oko, miejsce to świetnie nadaje się na nowy horror!

Berlin – Nevada, USA

Berlin w Nevadzie (nie w Niemczech!) został założony w 1897 r. podczas górniczej gorączki. Niestety, branża nigdy się tam nie rozkręciła, a miasto zostało porzucone w 1911 roku.

jetlaggin

Ponieważ w mieście nie został nikt, kto chciałby się nim zająć lub zmienić je w coś innego, do dnia dzisiejszego wygląda ono dokładnie tak, jak w momencie założenia. Na chwilę obecną, przynależy ono do Parku Stanowego w Nevadzie. Odwiedzający mogą zwiedzić okolicę i zobaczyć, jak wyglądała ta wioska ponad 100 lat temu.

Kolmanskop – Namibia

Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że patrzymy na obraz namalowany na płótnie, jednak jest to prawdziwe zdjęcie z Kolmanskopa. Miasto te założone zostało w 1908 r. po tym, jak jednej osobie udało się znaleźć w okolicy nieoszlifowany diament. Po tym incydencie wiele osób przybyło w tamte strony w nadziei, że uda się im wzbogacić.

jetlaggin

Gdy znaleziono już wszystkie diamenty, osadnicy wyeksploatowali także obszar ze wszystkich innych rzadkich i naturalnych zasobów. Wkrótce wszyscy się wynieśli pozostawiając opuszczone miasto w 1954 r. Dziś nikt go nie odwiedza.

Prypeć – Ukraina

To miasto zostało utworzone i otwarte 4 lutego 1970 r. Prypeć znajduje się w pobliżu granicy z Białorusią i jest radzieckim miastem nuklearnym. W tamtym czasie było ono domem dla wielu pracowników, którzy dojeżdżali do Czarnobyla.

Barry Mangham

Po katastrofie w Czarnobylu w 1986 r. całe miasto zostało ewakuowane z powodu niezwykle wysokiego poziomu promieniowania radioaktywnego. Do dziś można je odwiedzać, ale tylko z eskortą. Po wizycie należy sprawdzić poziom promieniowania – nie mów, że nie ostrzegaliśmy!

Zamek Kilchurn – Szkocja

W dzisiejszych czasach zamek Kilchurn jest jednym z najczęściej fotografowanych zamków na świecie. Został on zbudowany w 1400 roku, ale niestety uległ zniszczeniu w XVIII wieku. Dziewicza posiadłość przyciąga ludzi z całego świata, którzy zachwycają się malowniczymi pejzażami mimo, że miejsce jest zaniedbywane od 300 lat.

jetlaggin

W czasach swojej świetności zamek gościł najbardziej wpływowe rodziny i urzędników, którzy odwiedzali ten kraj. To jest miejsce, które możemy sobie wyobrazić w następnym filmie Jamesa Bonda!

Kayokoy – Turcja

To małe tureckie miasto położone jest pomiędzy górami Tauras. Według źródeł, ze względów politycznych, cała jego ludność przeniosła się do Grecji. Dzisiaj miasto stoi opuszczone – pozostawiając 350 całkowicie pustych i zaniedbanych budynków.

jetlaggin

Ponieważ nikt nigdy tam nie przebywa, mech i bluszcz zagościły się tam na dobre. Nie ma pewności, czy Turcja ma zamiar przywrócić Kayokoy do czasów świetności czy może nie zamierza zrobić z miastem duchów absolutnie nic. Jak myślisz, co byłoby najlepszym rozwiązaniem?

Pływająca Wyspa – Australia

Statek SS Ayrfield został zbudowany w 1911 roku w Wielkiej Brytanii. Został on zarejestrowany jako australijski kopacz parowy, ale w czasie II wojny światowej stał się statkiem transportowym marynarki wojennej dla amerykańskich żołnierzy. Statek operował do 1972 r., kiedy to został on zacumowany wzdłuż Zatoki Homebush w Sydney.

jetlaggin

Zatoka jest znana jako „cmentarz morski”, a SS Ayrfield dostał nowe życie i jest teraz domem dla drzewa namorzynowego i bujnej zieleni. Odwiedzający mogą obserwować go z daleka.

Klasztor Allerheiligen – Niemcy

Ten klasztor ma prawie 900 lat! Został on zbudowany w 1192 roku w Czarnym Lesie w Niemczech i do dziś dobrze się trzyma. Niestety, podczas szczególnie silnej burzy, w kościół uderzył piorun trzy razy z rzędu. Kościół się spalił i nikt nie zdecydował się go odbudować.

jetlaggin

Jeśli w kościół naprawdę trzykrotnie walnął piorun uważamy, że lepiej trzymać się od niego z daleka. Zastanawiamy się tylko, co działo się w środku, że ktoś lub coś postanowiło uderzyć w niego aż trzy razy!

Świątynia Ta Prohm – Kambodża

Ta świątynia znajduje się w Angkor Wat w Kambodży. Po upadku XVII-wiecznego imperium została ona porzucona i tak zostało do dzisiaj. Dżungla zdziałała swoje przez setki lat i na dobre rozpanoszyła się na terytorium świątyni.

jetlaggin

Chociaż świątynia nie jest w użytku od wieków, miejscowi utrzymują ją, aby upewnić się, że potężna dżungla nie zniszczy jej całkowicie. Dziś jest ona rodzajem zabytku, który można zwiedzać.

Forty Maunsella Forts – Wielka Brytania

Te morskie forty zbudowane w 1942 roku zostały zaprojektowane przez Guya Maunsella. Ulokowane na Tamizie i Mersey miały na celu ochronę Wielkiej Brytanii w czasie II wojny światowej. W przeciągu 10 lat wszystkie forty zostały zamknięte i wycofane z użytku.

jetlaggin

Przez pewien czas były one siedzibą nielegalnych stacji radiowych, ale to także przeminęło. Dziś są całkowicie puste – a może nam się tak tylko wydaje?

Zamek Bodiam – Wielka Brytania

Podczas wojny stuletniej żołnierze zbudowali zamek Bodiam, aby chronić Wschodni Sussex przed Francuzami. Bodiam był zamkiem obronnym przez cały okres średniowiecza, ale żołnierze ostatecznie go opuścili. Dziś przypomina odwiedzającym o bogatej historii Wielkiej Brytanii.

jetlaggin

Turyści po prostu przejeżdżają przez fosę (tak, fosę!) i oglądają budynek poznając historię. Chociaż nie jest on „porzucony”, nie jest już używany do ochrony Brytyjczyków przed Francuzami.

Kościół Metodystów – Indiana, USA

W 1926 r. ten kościół Metodystów posiadał aż 3000 członków. Pierwotnie, ta posiadłość była warta milion dolarów (obecnie 13 milionów dolarów), co czyniło ją jednym z najcenniejszych budynków w tamtym czasie.

Jetlaggin

Z biegiem czasu zatrudnienie na tym obszarze zaczęło spadać, a wskaźnik przestępczości wzrósł co spowodowało, że coraz więcej ludzi zaczęło opuszczać miasto Gary. Teraz jest ono w dużej mierze opustoszałe – kościół całkowicie porzucono w latach 80-tych. Kto wie, może wkrótce stanie on się domem dla innej religii.

Pałac Tiki – Chattanooga, Tennessee

W 1972 roku ten straszny basen należał do klubu ze striptizem. Dom stał na ogromnej posiadłością o powierzchni 5600 metrów kwadratowych i był centrum setek imprez w rozbawionych latach siedemdziesiątych. Niestety, miejsce to zostało zamknięte już po roku, kiedy to jego właściciel wynajął mordercę, by zabił kochanka swojej żony.

abandonedsoutheast

Przez lata miejsce to było w dużej mierze pozostawione samo sobie, zdobywając szacunek miejscowych, którzy odwiedzali nieruchomość. Wreszcie, w 2017 r., posiadłość została zburzona.

The Kiev River Boat – Kijów

Również ten wodolot przypominający czasy sowieckie został porzucony. Łódź została zaprojektowana do wycieczek wzdłuż Dniepru – z Kijowa do zbiornika Kijowskiego. Obecnie jest ona jedynym jednopokładowym szybkim statkiem pasażerskim.

ratmirbase4, flikr

Szacuje się, że w szczytowym momencie rakieta o nazwie „Wschód” mogła podróżować z prędkością 60 km. Po jakimś czasie łódź została porzucona i pozostawiona naturze. Odważni odkrywcy mogą ją zwiedzać, chociaż urzędnicy państwowi tego nie polecają.

Hotel Del Salto – Kolumbia

Z tego hotelu roztacza się widok na rzekę Bogota. Zbudowany w 1928 roku, dawał on turystom możliwość przebywania na łonie natury w pobliżu wodospadów. Budynek został zamknięty w 1991 roku, ze względu na szereg obaw związanych z bezpieczeństwem.

jetlaggin

W ostatnich czasach, mieszkańcy rozpuścili plotki, że nieruchomość jest nawiedzona! Turyści często podróżują do nieruchomości i donoszą, że przez całą noc słychać dziwne odgłosy. Nie zaleca się wizyty w hotelu Del Salto po zmroku…rozrywka tylko dla odważnych!

Stacja Kolejowa w Michigan – USA

Ta stacja kolejowa miała kiedyś wszystko. Zbudowana w 1913 roku, obiecała przywozić talenty ze wszystkich okolic na Środkowym Zachodzie. Niestety, gdy ekonomia miasta zaczęła się rozpadać, to samo stało się ze stacją.

jetlaggin

Stacje zamknięto w 1988 r. Nadal stoi ona na swoim miejscu, ale budynek jest zupełnie pusty. Stacja stała się wizytówką Michigan, kiedy raper Eminemem, nakręcił w niej scenę do filmu 8 Mila. Plotki głoszą, że firma produkująca samochody FORD planuje ją kupić.

Wieża Chłodnicza I.M – Belgia

Ta wieża chłodnicza stoi na niesamowitej posiadłości. Obiekt, który dziś jest w dużej mierze porzucony, znajduje się w starej elektrowni w Monceau w Belgii. Wieża była wykorzystywana w latach 90-tych, ale rząd zakończył jej działalność i nie planuje jej ponownego otwarcia.

Pippa Killi Nova

Najprawdopodobniej, w najbliższej przyszłości urzędnicy lub firmy prywatne zadecydują, co zrobić z ogromną przestrzenią, którą zajmuje. Na razie, jest ona w stanie nieużytku.

Ostatni Dom na Wyspie Holland – USA

To ostatni dom, który kiedyś był częścią całkiem udanej kolonii na wyspie! Siedlisko znajdowało się w zatoce Chesapeake, która ucierpiała z powodu erozji błota wzdłuż jej wybrzeża. Z czasem, wyspa zaczęła się rozpadać!

baldeaglebluff

Przez pewien czas była to ostatnia nieruchomość na wyspie, którą ludzie podziwiali z daleka. Jak widać, ptaki też ją uwielbiały! Niestety, zapadła się ona doszczętne w 2010 roku.

Dom Bułgarskiej Partii Komunistycznej – Bulgaria

To jest widok byłej siedziby Bułgarskiej Partii Komunistycznej. Skojarzenia? Budynek ma kształt latającego spodka i naszym zdaniem, na zewnątrz jak i wewnątrz, przypomina on kryjówkę agenta Jamesa Bonda!

Dimitar Kilkoff

Sam budynek był używany przez 10 lat w latach 1981-1991. Partia zakończyła swoją działalność po upadku Związku Radzieckiego i nikt nie przejął kontroli nad jej siedzibą. Budynek stoi teraz opustoszały, ale są plany przywrócenia go do użytku.

Nara Kraina Snów – Japonia

Park Nara Kraina Snów został zainspirowany przez Disneyland. Otworzył on swoje wnętrza dla publiczności w 1961 r., ale został zamknięty już w 2006 r. Być może wprowadzenie Disneya do Japonii miało wpływ na jego popularność.

suspiciousminds

Dziś jest to idealne miejsce dla turystów, których interesują ruiny. Musisz jednak uważać, bo strażnicy wciąż czasami patrolują teren. Chociaż nie wpadniesz w kłopoty, jeśli zostaniesz złapany w parku, możesz dostać grzywnę.

Opuszczony Młyn – Włochy

Głęboko, w zielonej dolinie Sorrento we Włoszech, znajdziemy opuszczony młyn. Według doniesień, został on porzucony w 1866 r. i od tego czasu pozostał w dużej mierze nietknięty. W czasach jego działalności mielono tam pszenicę, a miejsce pełniło też funkcję tartaku.

Dale Tennyson

Powód jego porzucenia jest oczywisty: był on odizolowany od morza, kiedy zbudowano Plac Tasso. Oznaczało to, że wilgotność wzrosła do bardzo wysokich poziomów i działalność stała się nieopłacalna.

Zatopiony Statek – Antarktyda

Ten upiorny statek leży pod wodą na Antarktydzie – na zawsze zamrożony w czasie. Brazylijski statek, zwany Mar Sem Fim, został rozbity w pobliżu Ardley Cove. Plotka głosi, że ekipa podróżowała na południe, by nakręcić film dokumentalny, ale niestety nigdy tam nie dotarła.

ruschili.35photo.ru

Burzliwe wiatry sprawiły, że aby ujść z życiem załoga musiała porzucić swój statek. W jednej chwili woda zalała statek jednocześnie go zamrażając. Niedawno, grupa nurków wyłowiła statek na powierzchnię..

Opuszczony Teatr Orpheum – MA, USA

Ten stary budynek teatru znajduje się w Massachusetts. Teatr rozpoczął swoją działalność w 1912 roku i działał aż do 1959 roku. 60 lat później, został on pozostawiony łasce i niełasce czasu.

Frank Grace

Niedawno, organizacje non-profit zebrały się w Bedford, aby spróbować zebrać pieniądze na remont budynku, który zajmuje sporą przestrzeń. Chcielibyśmy zobaczyć ten budynek w nowej odsłonie!

Opuszczona stacja kolejowa – Abkhazia, Gruzja

Podczas wojny w Abchazji, jej stacja kolejowa została całkowicie opuszczona. Wojna miała miejsce w latach 1992 i 1993 i toczyła się między Rosją a Gruzją. Spór dotyczył przynależności tego regionu do jednego z dwóch państw.

Ilya Varlamov

Po tamtych wydarzeniach obszar pozostał w dużej mierze opuszczony. Mimo tego, że obiekt został porzucony, wciąż widać serce architektów włożone w jego budowę. Niestety, nie ma planów odnowienia lub remontu stacji.

Drewniane Domy – Rosja

Oto kilka naprawdę niesamowitych budynków ukrytych głęboko w rosyjskich lasach. Skomplikowane wzory i autentyczne konstrukcje z drewna sprawiają, że wciąż są one obiektem podziwu.

Andrew Qzmn

Budynki te zostały w dużej mierze opuszczone przez oryginalnych budowniczych ze względu na niskie temperatury. Z czasem opuścili oni swoje drewniane domy i zamienili je na cegły w mieście. Teraz turyści mogą zwiedzać te zabytkowe chaty.

Podwodne miasto – Shicheng, China

Fani Aquamana będą zaskoczeni kiedy dowiedzą się, że Chiny mają swoją własną Atlantis! To podwodne miasto zostało uwięzione w czasie w 1959 roku, kiedy budowa elektrowni wodnej rzeki Xin’an spowodowała jej zalanie.

china.org.cn

O dziwo, woda chroni podwodne miasto przed erozją, którą może powodować deszcz i wiatr, więc nawet 60 lat później jest ono w dość dobrym stanie. Jak widać, miejsce jest dostępne dla nurków. Odważyłbyś się tam zanurkować?

Stacja Metra – New York, USA

Ta tajna stacja metra znajduje się pod Ratuszem w Nowym Jorku. Była ona bardzo wyczekiwanym projektem ze względu na lokalizację „doskonałej nieruchomości” i wiele wysiłku włożono w jego początkowe projekty. Być może dlatego wygląda o wiele ładniej niż te, na których dziś czekamy na metro!

John Paul Palescandolo & Eric Kazmirek

Niestety, zwroty i zakręty stacji sprawiły, że nawigacja w nowszych pociągach była niebezpieczna. Stacja została oficjalnie zamknięta w 1945 r. i do dziś pozostaje opuszczona. Czasami otwierana jest dla pieszych wycieczek.

Szpital Wojskowy – Beelitz, Niemcy

To zdjęcie przedstawia szpital Beelitz-Heilstatten, który został zbudowany pod koniec XIX wieku. Ponoć przyjął on Adolfa Hitlera, gdy jego noga została ranna w 1916 roku podczas bitwy nad Sommą.

d.r.i.p.

Dziś, część kompleksu pozostaje otwarta dla publiczności, jednak większość obszarów (jak ten powyżej!) została porzucona po wycofaniu się Sowietów w 1995 roku. Szpital jest w dużej mierze pozostawiony sam sobie i nie służy pacjentom.

Related Topics: